آب نبات چیست ؟

آبنبات چیست ؟
1400/12/05 ساعت 11:41:40

آبنبات چیست ؟

همه آنچه باید درباره آبنبات ها و انواع آن بدانید!

آب‌نبات، یکی از انواع شیرینی‌هایی است که بیشتر آن از شکر یا شیرین‌کننده‌های دیگر تشکیل شده است؛ این نوع شرینی، در فرآیندی بعد از جوشاندن شیرین‌کننده‌ها با آب و اضافه کردن چاشنی مناسب به آن، شربت غلیظ تولید شده را سرد کرده و با شکل دادن به آن، آب‌نبات حاصل می‌شود. از این رو آب‌نبات، ‌خصوصا آب‌نبات شیرین، به‌همراه افزودنی‌هایی خوش‌طعم‌کننده و رنگ‌دهنده ساخته شده و بعضی مواقع منجمد می‌شود. همان‌طور که ساختار پایانی آب‌نبات به غلظت شکر بستگی دارد، مواد مورد استفاده در آن و مدّت زمان جوشانیدن شربت تولید شده نیز به نوع آب‌نبات بستگی دارد. زیرا در هنگامی که شربت روی حرارت و در حال جوشانیدن است، با بخار شدن آب و بالا رفتن غلظت شکر، نقطه جوش نیز بالا می‌رود. هر درجهٔ حرارتی با یک غلظت خاص برابری می‌کند. از این رو، به‌طور معمول آب‌نبات سخت با حرارت بالا و غلظت بیشتر شکر ساخته می‌شود و آب‌نبات نرم‌، با حرارت کمتر تولید می‌شود؛ به این ترتیب است که، آب‌نبات در انواع بسیار زیاد و مختلف، اعم از ترد و شکننده، نرم و جویدنی یا سخت، تولید می‌شود. زمان نگهداری از آب‌نبات، از دو هفته تا یک‌سال است و برای جلوگیری از فاسد شدن آن، باید در جای خشک و خنک نگهداری شود.

 

انواع آب‌نبات

از انواع آب‌نبات‌ها، می‌توان به: کارامل، تافی، فاج (آب‌نبات نرم از کره و شیر و شکلات و غیره)، آبنبات مغزدار، به‌صورت قرص، آب‌نبات چسب‌ناک، لوبیای ژله‌ای، نبات، آب‌نبات چوبی، پشمک، قرص نعناع، بادام‌زمینی ترد، شکلات پُر شده از کشمش یا بادام‌زمینی و آب‌نبات لیسی اشاره کرد.

از بعضی آب‌نبات‌ها بیشتر به عنوان خوشبوکننده دهان استفاده می‌شود، اما باید توجه داشت که، عموما آب‌نبات‌ها دارای شکر هستند و همین شکر نیز باعث خرابی دندان‌ها می‌شود؛ پس باید بعد از هر وعدهٔ غذا و خوردن آب‌نبات، دندان‌ها را مسواک بزنید تا از پوسیدگی آنها جلوگیری شود. همچنین با توجه به اینکه، آب‌نبات بعد از مصرف، میزان قند خون را بالا می‌برد، می‌تواند برای افراد دیابتی و مصرف زیاد آن برای افراد غیردیابتی زیان‌آور باشد.

قند آب‌نبات از نظر شیمیایی، به‌طور گسترده به دو گروه « آبنبات بلورین و آمورف » تقسیم می‌شوند: جنس آبنبات بلورین، سخت نیست، زیرا کریستال از انواع مواد معدنی است و با توجه به اینکه، بافت آن از ساختار قند تشکیل شده، با طی کردن فرایند تبلور، باعث می‌شود راحت تکّه شود؛ از انواع آبنبات بلورین می‌توان به: فوج، کرم، و فوندانت اشاره کرد.

برخلاف آب‌نبات بلورین، آبنبات آمورف از ساختار کریستالی آشفته‌ای است که معمولاً دارای غلظت‌های بالاتر قند و بافت جویدنی، سخت و شکننده تشکیل شده است. کارامل، سوهان مهره و تافی، نمونه‌هایی از آبنبات غیرمتبلور (آمورف) است.


شما میتوانید از لینک های زیر آبنبات های فوق العاده خوش طعم شوگرکندی آرت را مشاهده فرمایید:

https://sugarcandyart.com/sugarplum-candy-names

مقالات مرتبط